4 kwietnia 2017

Program

Główne obchody 50-lecia odbędą się we wrześniu 2017. Bardzo liczymy na Waszą obecność w czasie wszystkich wydarzeń!

 

23.09.2017 (sobota) – Święto Hufca:

9:00 – Msza św. z poświęceniem nowego sztandaru hufca w Kościele św. Krzyża

10:30-15:00 – Gry: dla zuchów, harcerzy i harcerzy starszych;

– służba: wykonana przez wędrowników;

– dla wszystkich chętnych: spacer-gra śladami Szarych Szeregów.

15:00 – Harcerski apel z odsłonięciem tablicy pamiątkowej Aleksego Dawidowskiego na pomniku Kopernika na Krakowskim Przedmieściu

17:00-19:00 – Instruktorskie spotkanie pokoleń (Sala Kolumnowa, Wydział Historyczny UW, w trakcie spotkania będzie możliwość odebrania zamówionych wcześniej pamiątkowych medali <link>).

 

27.09.2017 (środa) – Capstrzyk Instruktorski w rocznicę powołania Szarych Szeregów

19:00  – Powązki Wojskowe (spotkanie przy Domu Przedpogrzebowym). Jak co roku spotkamy się, żeby podczas wieczornego spaceru po cmentarzu zwrócić uwagę na wybrany aspekt działalności Szarych Szeregów i złożyć kwiaty w kwaterze na Powązkach.

 

30.09.2017 (sobota) – Spotkanie – jak pracować z Szarymi Szeregami?

(Dokładną godzinę i miejsce podamy wkrótce). Spotkanie będzie miało na celu wymianę doświadczeń. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się odpowiedzieć na pytania: jak kiedyś w hufcu pracowano z etosem Szarych Szeregów? Jak drużynowi mogą robić to dziś? Co było osobiście ważne dla instruktorów dawniej? Co może być ważne obecnie? Jak mądrze wykorzystywać Szare Szeregi jako wzorzec wychowawczy?

 

Obchody 50-lecia zdobycia imienia przez Hufiec są jednak znacznie szersze niż tylko te trzy wydarzenia. Przez rok trwa projekt „Hufiec Mokotów – żywy pomnik Szarych Szeregów”, w ramach którego organizujemy jeszcze:

 

Dla drużyn:

*Konkurs programowy w ramach Harcerskiej Akcji Letniej – drużyny będą mogły wygrać granty finansowe na przeprowadzenie zajęć, które pozwolą zuchom i harcerzom poznać działalność Szarych Szeregów na terenie województwa, gdzie wyjechali na obóz. Komenda Hufca nagrodzi w ten sposób najlepsze plany pracy.

*#50PracMokotowa – Zachęcamy drużyny do włączania służby w swoją pracę. Po wykonanej służbie drużyna umieszcza raport na Facebooku z #50pracmokotowa. Wykonuje też raport, który przesyła do Komendy Hufca. Na koniec działania Hufiec wyda i upowszechni w ZHP poradnik z zebranymi w ten sposób 50 przykładami służby, które można wykonać z drużyną. Harcerze, którzy realizowali służbę otrzymają natomiast okolicznościową plakietkę 50-lecia.

 

 Dla wspólnoty instruktorskiej:

*Pamiątkowy medal – chcemy wykonać medal pamiątkowy. Przedstawiać on będzie w skali 1:1 plakietkę Hufca ZHP Warszawa-Mokotów wg. projektu hm. Władysława Czarneckiego, noszoną na mundurze (na lewym ramieniu) przez naszych harcerzy i instruktorów. Zapisy trwają do 30. kwietnia 2017 r. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

*Górki Wielkie / Dom Zośki – podejmiemy działania zmierzające do odbudowy jednego z dwóch istotnych dla Szarych Szeregów miejsc – ośrodka szkolenia instruktorów w Górkach Wielkich lub Domu Zośki w Zalesiu. Obecnie trwa sprawdzanie wykonalności tych projektów.

*Przewodnik po cmentarzach – Spróbujemy wykonać dokumentację dotyczącą miejsc, w których zostali pochowani instruktorzy hufca Mokotów tak, by w przyszłości środowiska mogły otoczyć opieką ich nagrobki.

 

Dla społeczności Warszawy:

*Spacer dla warszawiaków – tworzymy aplikację mobilną ze spacerem dla warszawiaków po trasach związanych z Szarymi Szeregami.

*Lekcja o Alku, Rudym i Zośce – na podstawie materiałów wytworzonych przez instruktorów Hufca przy okazji licznych rajdów i działań programowych, młodzi historycy z UW przygotują scenariusz lekcji o bohaterach Szarych Szeregów i materiały dla szkół.