4 kwietnia 2017

Prace Mokotowa

„Skauting jest wielką grą uprawianą przez przyjaciół w służbie”

Robert Baden-Powell

Służba była ważna dla członków Szarych Szeregów i pozostaje ważna dla członków dzisiejszego Hufca Mokotów. Zarówno zuchy, harcerze, harcerze starsi i wędrownicy powinni opierać o nią swoje działanie. Przygotowując się do obchodów 50-lecia zdobycia imienia chcielibyśmy podkreślić szczególną rolę służby.

Służba jest niezmiennie fundamentem harcerskiego wychowania. Dzięki temu, że stale czuwamy – jesteśmy gotowi do służby – wyrabiamy sobie nawyk zauważania miejsc, gdzie jesteśmy potrzebni, wybierania między tym co wygodne, a co potrzebne. Raz ukształtowany nie pozwala nam także jako dorosłym już ludziom czekać aż inni podejmą inicjatywę za nas.

Dlatego w roku 50-lecia każdą z drużyn w Hufcu zachęcamy, by zaplanowała służbę, która zostanie przeprowadzona całą drużyną. Ponieważ drużyn mamy 50, liczymy, że wspólne uda nam się wykonać właśnie tytułowe 50 prac. W ten sposób zmienimy na lepsze świat wokół nas i pokażemy, że etos Szarych Szeregów wciąż jest żywy. Chcemy też zainspirować instruktorów, by korzystali ze służby w codziennej pracy. Pokazać, że odpowiadanie na realne potrzeby nie jest takie trudne, jak czasem nam się wydaje. Wystarczy tylko się rozejrzeć.

Zastanówcie się, jaką służbę przeprowadzicie w swoim środowisku. Po zakończonym działaniu raport  należy zgłosić na adres: 50prac@mokotow.zhp.pl, a także  opisać na Facebooku swojego środowiska z #50pracMokotowa. Podczas zwieńczenia obchodów 50-lecia Hufca na Święcie Hufca 2018r. gromady i drużyny, które zrealizują zadanie otrzymają okolicznościową odznakę 50-lecia.

Jako podsumowanie wykonanych prac wydamy publikację z Waszymi pomysłami. Upowszechnimy ją też w całym Związku Harcerstwa Polskiego tak, by stanowiła inspirację nie tylko dla naszego hufca.

ZGŁOŚ WYKONANĄ SŁUŻBĘ: https://goo.gl/forms/yGfDpyCd1rEGlcr62

Wykonaliśmy już między innymi takie prace:

#1 Wigilia dla potrzebujących (Szczep 23 WDHiZ)

Kadrą i wędrownikami Szczepu przygotowaliśmy w tym roku kolację wigilijną dla 40 potrzebujących kobiet w Społeczności Chrześcijańskiej Północ. Dzięki temu i one będą mogły mieć lepsze święta. Panie dostały od nas w prezencie zimowe rękawiczki i kartki świąteczne wykonane przez zuchy i harcerzy.

#2 Zbiórka dla Syrii (40 WDHek „Morowe Panny” im. Plutonu Żeńskiego „Oleńka”)

Zastępy z 40WDHek zorganizowały w tym roku zbiórkę publiczną, a zebrane pieniądze przekazały na działania Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii. Dzięki zaangażowaniu dziewcząt i ich rodziców udało nam się wspólnie uzbierać 3624,26 złote! Służba!

#3 Bal karnawałowy dla niepełnosprawnych (Szczep 413 WDHiZ)

Służba połączona z zabawą? To właśnie to, co harcerze lubią najbardziej! W czwartek 19.01 pięcioosobową ekipą stworzoną z części komendy bazy Arsenałowej (no bo w końcu hasło tegorocznego rajdu to „podaj dalej”) i założycielek harcerskiego centrum wolontariatu udaliśmy się na bal karnawałowy do drużyny nieprzetartego szlaku „Żółte pióra” działającej przy szkole specjalnej na Bełskiej (Zespół Placówek Szkolno- Wychowawczo- Rewalidacyjnych nr 1). Poprowadziliśmy kilka zabaw, potańczyliśmy z dzieciakami i zostaliśmy zaproszeni do dalszej współpracy.

#4 Zuchy na Paluchu (413 WGZ „Agencja Detektywistyczna Na Tropie”)

4 grudnia zuchy udały się wraz z rodzicami do Schronisko Na Paluchu. Przekazaliśmy dary, zostaliśmy oprowadzeni po schronisku przez wolontariuszkę Marysię. Mogliśmy również przytulać jednego z podopiecznych – „Miśka”, co najbardziej spodobało się dzieciakom. W ten sposób zakończyliśmy cykl sprawnościowy „Przyjaciel zwierząt” oraz wykonaliśmy pierwszą ze służb planowanych na ten rok harcerski.

#5 Święta w rodzinnym domu dziecka (Szczepy 40 WDHiZ i 307 WDHiZ)

Dzięki zuchom, harcerzom i rodzicom ze Szczepów: 40 WDHiZ im. M. Bema i 307 WDHiZ im. Pułku AK „Baszta”, udało nam się zebrać 2130 złotych, za które zostały zakupione prezenty dla wychowanków jednego z rodzinnych domów dziecka w Warszawie. Dary zostały już przekazane, a obdarowani byli zachwyceni (z przyczyn prawnych musicie nam wierzyć na słowo). W imieniu swoim i dzieci, dla których te Święta już stały się wyjątkowe – dziękujemy!

#6 Ursynowski bal dla niepełnosprawnych (154 WDHek „Młody Las”)

25 stycznia harcerki ze 154 WDHek „Młody Las” jako wolontariuszki brały udział w ursynowskim balu dla osób niepełnosprawnych. Wśród uczestników dominowali podopieczni stowarzyszenia „Maja”, które gromadzi dzieci i rodziców osób z upośledzeniami umysłowymi. Dziewczyny pomagały w animowaniu zabawy. Więcej można przeczytać tu: http://ursynow.pl/bal-nad-bale/